Seagulls upotti Pyrinnön hyvällä heittopelillään

4.11.2025 | Otteluraportit, Uutiset

Tampereen Pyrintö kävi perjantai-iltana kokeilemassa Segullisen vireen Kisahallissa. Kotijoukkue oli juuri niin kova kuin etukäteen osattiin ounastella. Kotijoukkueen kolmikko Kahron Ross (17/6/7s) – Christian Keeling (22/3/3s) – Rene Rougeau(17/6/7s) oli kovassa vireessä ja hoiteli voiton kotijoukkueelle. Suurin ero kentällä syntyi kolmen pisteen heitoissa, jotka isännät naulasivat 64%  (16/25) tarkkuudella. Pyrinnön sihti ei tällä kertaa ollut kohdallaan ja kaaren takaa heitot menivät pääsääntöisesti ohi (4/23), 17,4%.

Ensimmäinen neljännes eteni aluksi tasaisissa merkeissä tilanteeseen 9 – 9 Jared Billupsin korilla. Noin kolme minuuttia ennen jakson loppumista Ahren Freeman kavensi 18 – 14, jonka jälkeen kotijoukkue upotti kaksi kolmosta sisään ja ero oli 10 pistettä 24 – 14. Jakson lopussa kotijoukkue rankaisi vielä vieraitaan ja ensimmäinen neljännes päättyi lukemiin 29 – 17.

Toinen neljännes mentiin pääosin kotijoukkueen noin 10 pisteen johdossa. Topias Jokela toi vapaaheittoviivalta eroksi kahdeksan pistettä 31 – 23. Pienimmillaan ero oli kuusi pistettä 33 – 27 Topias Jokelan nostaessa pisteet korin alta. Pyrintö ei kuitenkaan onnistunut  käyttämään tilannetta hyväkseen, vaan kotijoukkue iski 11 – 4 runin 44 – 33 Rougean kolmosella. Chrysostom Chukwuma venytti vapaaheittoviivalta Seagullsin johdoksi jo 16 pistettä 49 – 33.Tämän jälkeen Pyrintö sai vedettyä 1 – 7 jakson Valtteri Mervolan kolmosella sekä Otto Räisäsen ja Topias Jokelan koreilla 50 – 40. Toinen neljännes päättyi lukemiin 51 – 40.

Kahdella ensimmäisellä neljänneksellä Pyrinnön kaksikko Valtteri Mervola (10/2) ja Topias Jokela (8/3) olivat joukkueen tehokkaimmat hyökkäyspäässä. Levypallopelaamisessa Pyrintö oli parhaimmillaan, vieden ne selvästi 23 – 15. Kun taas menetyksiä tuli 9 kotijoukkueen viittä vastaan.

Kolmannen neljänneksen alku oli parasta Pyrintöä. Vajaassa kahdessa minuutissa Pyrintö repäisi 0 – 9 Valtteri Mervolan tehdessä seitsemän pistettä ja taululla lukemat 51 – 49 ja Seagulls aikalisälle. Aikalisän jälkeen peli sitten muuttui ja isännät repäisivät 12 – 0 runin, jonka viimeinen naula oli Osku Heinosen kolmonen ja yhtäkkiä tilanne oli 63 – 49 ja tästä Pyrintö ei enää toipunut. Pienimmillään ero oli 10 pistettä 63 – 53 Ahren Freemanin pisteillä. Jakson viimeinen kolme minuuttia meni taas isännille 9 – 2 ja kolmas neljännes päättyi lukemiin 72 – 55

Neljännen jakson alku oli sitten Seagullsin. Hieman yli kahdessa minuutissa peli oli 83 – 57 Christian Keelingin johdolla. Pienimmillään ero oli 17 pistettä 85 – 68 Otto Räisäsen korilla . Viimeinen kolme minuuttia isännät veivät vielä selvästi ja näin voitto jäi kotijoukkueelle lukemin 92 – 69.

Huomioita pelistä:

Seagullsin heittopeli erityisesti viivan takaa oli tarkkaa 16/25, 64%. Pallo liikkui ja Pyrintö joutui rotaatioihin, jossa puolustuksesta tuli perässä juoksijoita. vastaavasti oma heittopeli takkusi viivan takaa 4/23, 17,4%. Pyrintö vei jälleen levypallot 41 – 36, joista hyökkäyspäässä 17 kappaletta. Vapaaheittoviivalle päästiin selvästi enemmän 17/26 kuin isännät 12/14. Mutta viivalta pitää pystyä hyödyntämään jatkossa tarkemmin ilmaisia pisteitä. Pyrintö hallitsi jälleen korinalustalta pisteitä 34 – 22. 

Seagulls oli perjantai-illan kamppailussa kuitenkin se joukkue, joka määräsi temmon ja pakotti Pyrinnön juoksemaan pallon perässä. 

Pyrinnön selvästi paras pelaaja oli Valtteri Mervola (19//4/4s). Toinen kaksinumeroisille lukemille päässyt oli Topias Jokela (11/4).  Riku Laine (9/8) raatoi tapansa mukaan , mutta tänään joukkue ei kuitenkaan onnistunut kummassakaan päässä kenttää riittävästi, jotta voitosta olisi pelattu Helsingin illassa.

Tästä kuitenkin leuka pystyyn ja kohti seuraavaa ottelua, joka pelataan

ke 5.11 klo 18.30 Pyynikin palloiluhallissa ja vastassa Kobrat, Lapualta.

Tämä ottelu on ns. pelipaitapeli, johon kaikki alle 18-vuotiaat pääsevät ilmaiseksi laittaessaan edustamansa seuran pelipaidan päälleen. Lisäksi seurapaitalaisen mukana kaksi huoltajaa yhteishintaan 17e ja yksi 13e.  Etu vain Pyynikin lipun myynnissä. Tervetuloa!

Teksti: JP Nieminen
Kuva: Md Sakib Prodhan